facebook instagram

Blog

Biotechnologia – co to za studia i co można po nich robić?
16.09.2020

Biotechnologia – co to za studia i co można po nich robić?

Co to jest biotechnologia? Często nasze pierwsze skojarzenia wędrują w stronę powieści i filmów science fiction ukazujących świat, w którym wykorzystywanie procesów biologicznych na skalę przemysłową jest na porządku dziennym. Jednak zjawiska, o których teraz mówimy, to nie odległa przyszłość ani fikcja literacka. Pewne metody biotechnologii praktykowane są przez człowieka od niepamiętnych czasów, a gwałtowny rozwój technologii, który mogliśmy zaobserwować na przestrzeni ostatnich dekad, urzeczywistnił wiele śmiałych artystycznych wizji. Procesy biologiczne na szeroką skalę wykorzystywane są obecnie zarówno w medycynie i ochronie środowiska, jak i przemyśle. Co zrobić, aby w przyszłości dołączyć do grona ekspertów kształtujących przyszłość? Studiować biotechnologię!

Kierunek biotechnologia – co warto o nim wiedzieć?

Zadaniem studiów na kierunku biotechnologia jest zaznajomienie przyszłego biotechnologa z zastosowaniem właściwych dla dziedziny technik w produkcji zwierzęcej, rolnictwie, medycynie czy też mikrobiologii. Te interdyscyplinarne studia mają zarówno wymiar teoretyczny, jak i praktyczny; naukowy i inżynieryjny.

 

Biotechnologia należy do bardzo perspektywicznych kierunków studiów, które oferuje Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Każdy jego student ma okazję wybrać jedną z dwóch specjalności – biotechnologię stosowaną oraz biotechnologię w produkcji zwierzęcej.

 

Biotechnologia na I stopniu na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii UTP to trwające 3,5 roku studia, w trakcie których dokładnie poznasz tajniki technik biotechnologicznych wykorzystywanych w nowoczesnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, a także dowiesz się, jak przebiegają procesy biotechnologiczne w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym i jaką rolę mogą odegrać w trosce o środowisko naturalne. Biotechnologia – studia inżynierskie na UTP – pozwolą Ci także zdobyć cenną wiedzę praktyczną, niezbędną do pracy w laboratoriach i przedsiębiorstwach wykorzystujących zróżnicowane procesy biotechnologiczne.

 

Jeśli natomiast jako inżynier biotechnolog zapragniesz rozwijać swoją wiedzę i kompetencje z zakresu projektowania i prowadzenia procesów biotechnologicznych w celu uzyskania produktów o określonych cechach, czy też w ramach doświadczeń naukowych, biotechnologia na II stopniu na UTP, jest tym, czego szukasz. Trwające 3 semestry studia magisterskie przygotują Cię również do udziału w zarządzaniu instytucjami oraz przedsiębiorstwami korzystających z osiągnięć biotechnologii do celów produkcyjnych.

 

Dla absolwentów kierunku biotechnologia praca w zawodzie może wiązać się z wykorzystywaniem wiedzy z zakresu biologii, chemii i medycyny do opracowywania najskuteczniejszych metod produkcji, kontroli, diagnostyki czy utylizacji dla poprawy jakości życia nas wszystkich.

 

Praca po biotechnologii – jest w czym wybierać!

Pamiętajmy, że biotechnologia to niezwykle szeroka dziedzina, której zdobycze wykorzystywane są zarówno do produkcji leków i biopaliw, jak i nadawania produktom spożywczym pożądanych właściwości smakowo-aromatycznych. Absolwent biotechnologii pracę znajdzie zarówno w laboratorium, gdzie jego zadaniem będzie przeprowadzanie badań i kontrola ich wyników, jak i w biurze, jako przedstawiciel koncernu farmaceutycznego. Sprawdzi się także na stanowisku kierowniczym w różnych przedsiębiorstwach stosujących metody biotechnologii w produkcji, czy też bioinformatyk, wykorzystując swoją cenną wiedzę do analizy ewolucji genów i genomów. Praca biotechnologa może także wiązać się z karierą naukową na uniwersytecie.

 

Ile zarabia biotechnolog? Wszystko zależy oczywiście od jego umiejętności, stażu pracy i zajmowanego stanowiska. Miesięczne zarobki absolwentów biotechnologii zazwyczaj przekraczają kwotę 3,5 tys. zł brutto, a w przypadku stanowisk kierowniczych w koncernach czy korporacjach nierzadko osiągają dwukrotność wspomnianej kwoty.

Czy warto wybrać biotechnologię? Jak najbardziej!

Studia na kierunku biotechnologia otwierają przed absolwentem kierunku drzwi do kariery zawodowej w branży medycznej, technologicznej oraz przemyśle. Pozwalają poznać sekrety organizmów żywych zamieszkujących naszą planetę, a także metody ich modyfikacji na poziomie komórkowym. Biotechnologia to także doskonały wybór dla wszystkich pasjonatów biologii, chemii i informatyki, którzy chcą mieć realny wpływ na przyszłość naszą i naszych dzieci!