Blog dlabydgoszczy

Wróć do listy

Upowszechnianie sportu osób niepełnosprawnych

15 października 2018

W piątek 12 października w Sali Konferencyjnej CWZS Zawisza odbyła się konferencja pn. „Upowszechnianie sportu osób niepełnosprawnych”, organizowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednym z punktów wydarzenia było przedstawienie szerokiej współpracy CWZS Zawisza ze środowiskami osób niepełnosprawnych. A na tym polu bydgoski klub ma się czym pochwalić.

 

Obiekty Zawiszy integrują sport przez duże S, z medalistami mistrzostw świata i Europy, międzynarodowymi imprezami, ze sportem dzieci i młodzieży, a także sportem osób niepełnosprawnych – mimo że ten ostatni nie jest w strukturach Związku.  Od lat klub współpracuje z wieloma środowiskami sportu osób niepełnosprawnych. Partnerami CWZS Zawisza są m.in. Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji START, który ma swoją siedzibę właśnie na terenie kompleksu przy ul. Gdańskiej, Olimpiady Specjalne Polska, Polski Związek Sportu Niesłyszących, Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących, a także Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.

 

Ciekawostką są również liczne grupy niepełnosprawnych sportowców spoza Polski, którzy bardzo chętnie odwiedzają nasz kraj, a jako miejsce przygotowań do najważniejszych imprez międzynarodowych wybierają właśnie Bydgoszcz. Są to sportowcy z tak odległych Państw, jak Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Tunezja czy Algieria. M.in. reprezentantki tego ostatniego kraju w goal-ballu (piłce nożnej dla niewidomych i niedowidzących) właśnie na Zawiszy przygotowywały się do ostatnich Igrzysk Paraolimpijskich.

 

Zawody i zgrupowania sportowe osób niepełnosprawnych nie odbyłyby się jednak, gdyby nie ciągle rozwijane obiekty sportowe. W ostatnich latach udało się doposażyć obiekty CWZS Zawisza w część elementów niezbędnych do realizacji sportowych zadań:

 


  • Zainstalowano windy na stanowiska strzeleckie na strzelnicy;


  • Przystosowano część trybuny honorowej Stadionu Zawiszy do potrzeb osób niepełnosprawnych;

  • Wykonano remont szatni przy siłowni, podjazd oraz wjazdu do budynku;

  • Zmodernizowano część pokoi w Hotelu Zawisza;

 

Dzięki tym inwestycjom klub przeprowadził wiele imprez rangi krajowej i międzynarodowej. Myśląc o kolejnych wydarzeniach i zgrupowaniach planowany jest jednak dalszy rozwój obiektów: dostosowanie kolejnych pokoi hotelowych, montaż windy w hotelu Zawisza, zaadaptowanie terenu w sąsiedztwie hal sportowych i stworzenie tam specjalistycznej siłowni dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu kompleks sportowy Zawisza stanie się unikatowym w skali kraju.

@dlabydgoszczy